• چرا گریه بلند بر امام حسین ع سفارش شده است؟
 •   بسم الله الرحمن الرحیم

  پاسخ پرسش را با نقل یک روایت از ده ها حدیث که به گریه بر سید الشهدا ع سفارش شد ه آغاز می کنیم.
  يكى از این روايات، روايت "ريان بن شبيب" از حضرت ثامن الائمه امام رضا عليه السلام است. سند این روايت بسيار جالب است زيرا بيست و نه نفر از راویان آن، همگى از محدثين بزرگ و دانشمـندان عـالى مـقـام اند.
  بر حسب این روایت، ریان ابن شبیب می‌گوید حضرت امام رضا علیه السلام به من فرمودند:
  محرم، ماهى است كه اعراب جاهليت بخاطر احترامش ظلم و ستم و كشت و كشتار را در آن ماه حرام كرده بودند و اين امت با اين كه به حرمت اين ماه آشنائى و شناخت داشت، احترام پيامبر خود را رعايت نكردند و در اين ماه فرزندان پيامبر خود را كشتند و زنانشان را اسير نمودند و اموالشان را غارت كردند؛ پس خدا هرگز آنها را نيامرزد.
  پـسر شبيب، اگر مى خواهى ثواب شهداى كربلا نصيبت شود هنگامى كه ياد شهداى كربلا را مى كنى بگو: كاش من هم با آنها بودم و از فوز و سعادت بزرگ بهره مند مى شدم.
  پـسر شبيب، اگـر مـى خـواهى براى چيزى گريه كنى، براى حسين بن على بن ابيطالب عليه السلام گريه كن كه او را ذبح كردند همان طور كه گوسفند را ذبح مى كنند و از اهل بيت او هم هيجده نفـر را با او به شهادت رساندند كه در روى زمـين مثل و مانند نداشتند...

   پسر شبيب، اگر براى حسين چنان گريه كنى كه اشك هايت بر گونه هايت جارى شود خداوند همه گناهان كوچك و بزرگ ترا مى آمرزد، اندك باشد يا بسيار.
  پـسر شبيب، اگر مى خواهى كه در بهشت با ما باشى در بالاترين درجه ها و مرتبه ها پـس به حزن و اندوه مـا مـحزون و اندوهناك باش و به خوشحالى و شادى ما شاد و خـوشحال، و ولايت و دوستى ما را بپذير، كه اگر مردى سنگى را دوست خود گيرد و به او تولى جويد خدا در روز قيامت او را با سنگ محشور فرمايد.»(1)
  بر کسی پوشیده نیست که تشویق به گریه بر سید الشهدا علیه السلام صرفا بخاطر غم از دست دادن یک فرد نیست،بلکه مفهوم گریه در این مقال گریه بر فضیلت های لگد کوب شده انسانیت و فضائل اخلاقی است ،گریه بر امام حسین ع یعنی تبری جستن از همه‌ی  ظالمین در طول تاریخ و اعلام دوستی و پیوند با سر آمد مظلومان و انسانیت مجسم یعنی حسین ع.گریه نشانه عطوفت وزنده بودن دل آدمی است ،دلی که بر مظلوم نگرید مرده است .البته تعالی گریه زمانی روشنتر می شود که آدمی رادر راه مظلوم قرار دهد
  .

  (۱)  (بحارالانوار، جلد44، ص 285 و نفس المهموم، ص 26)

   

  تاریخ » ۱۳۹۸,۰۶,۱۰
  بازدید » 103